Nasi panowie budowlańcy są coraz bliżej końca. W obecnej chwili komin powinien już prężnie stać w pionie 😉 Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że Pan Mietek liczył sobie po 2 PLN od cegły klinkierowej, to sporo biorąc pod uwagę że cegłę kupiliśmy po 1.60 PLN za sztukę. Do tego dochodzi jeszcze specjalna zaprawa do cegły klinkierowej, której średnie zużycie to 1KG na jedną cegłę (!) Łatwo policzyć, że worek 25KG wystarczy na 25 cegieł. Nasz komin ma ponad 6 metrów, na szczęście cegła klinkierowa to tylko ostatnie 2-2.5 metra, bo Pan Mietek policzyłby sobie jak za złoto.

Komin w kotłowni z garażem
Komin w kotłowni z garażem
Rusztowania do komina
Rusztowania do komina
Komin w kotłowni
Komin w kotłowni
Komin w środku
Komin w środku

Usłyszeliśmy też kilka ciekawostek na temat cegły klinkierowej. Według naszego majstra czerwona cegła klinkierowa, jest najtańsza i najtrwalsza. Czerwony to jej naturalny kolor, natomiast wszelkie pozostałe barwione cegły przy drobnych uszczerbkach, w miarę oddziaływania na warunki atmosferyczne i sadzę, szybko niszczą się i kominy są do remontu.

Dodatkowo zrobiliśmy w garażu betonowe bloki o wymiarach 80×50 pod ścianą domu, które będą wspierać belki drewnianego dachu. Generalnie nie są niezbędne, ale kto wie co będzie za kilka lat. Na samej wylewce pewnych rzeczy nie postawimy. Teraz jestem coraz bardziej przekonany, że mogliśmy zrobić fundament również pod ścianą domu, koszt byłby podobny, a o wiele mniej problemów z wsparciem belek.

Bloki pod filary wspierające
Bloki pod filary wspierające

Komin wygląda obiecująco, a teraz czas już zabierać się za ganek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *