Glazura na wannie samemu

Opublikowany: 27 czerwca, 2011 | Autor: | Kategoria: Przemyślenia |
Tagi: , , , ,
Brak komentarzy 8 komentarzy »

Po udanej zabudowanie wanny postanowiłem spróbować swoich sił w glazurnictwie 😉
Kupiłem ręczną maszynę do cięcia glazury, klej elastyczny, folię w płynie, packę zębatą, gumowy młotek oraz kilka innych drobiazgów i zabrałem się do pracy.
Początek należał do tych lżejszych, bo zacząłem od zagruntowania płyty gipsowo-kartonowej. Po wyschnięciu rozpocząłem pierwsze malowanie folią w płynie.

Folia w płynie na karton gipsie - pierwsze malowanie

Folia w płynie na karton gipsie - pierwsze malowanie

Oczekiwanie na wyschnięcie folii to około 3 godzin. Po tym czasie należy ze wskazaniami producenta pomalować folią ponownie.

Folia w płynie na karton gipsie - drugie malowanie

Folia w płynie na karton gipsie - drugie malowanie

Całkowity czas schnięcia folii po 2 malowaniu to 24 godziny więc warto zrobić to wcześniej. Dodam że folia w płynie to drogi, ale w przypadku zabudowy gipsowej i wanny, niezbędny wydatek rzędu 200 PLN za 10 litrów.

Folia w płynie na karton gipsie - wyschnięta

Folia w płynie na karton gipsie - wyschnięta

Po wyschnięciu możemy już śmiało nakładać klej na płyty.

Nakładanie glazury na gips-karton

Nakładanie glazury na gips-karton

Cięcie glazury to dość prosta sprawa. Po nacięciu linii w szkliwie płytki, wystarczy przełamać płytkę na udzie 😉 W przypadku mniejszych części do ułamania niż 4 cm warto posłużyć się kombinerkami i trochę pomóc sobie dłonią. Szczeliny i drobne nierówności trzeba już załatwiać kątówką, ale bardzo powoli i bardzo delikatnie, ponieważ szkliwo szczerbi się strasznie, a płytki potrafią się kruszyć z samych wibracji .

Nakładanie glazury na gips-karton 2

Nakładanie glazury na gips-karton 2

W moim przypadku musiałem nakładać klej, odczekać 48 godzin i położyć klej ponownie. Chciałem dać płytki równo z kantem wanny więc warstwa kleju wychodziła ponad 1cm. To za dużo aby za jednym razem przyklejać płytkę i aby nie spłynęły same w dół 😉

Glazura - 2 warstwa kleju

Glazura - 2 warstwa kleju

Krzyżyki dystansujące to straszna zmora. Po wyrównywaniu płytek młotkiem gumowym wypadały same po kolei 😉

Glazura - z krzyżykami dystansującymi

Glazura - z krzyżykami dystansującymi


I udało się ! Po 2 dniach zabawy i wyschnięciu można było już fugować. Większość nierówności jakie udało mi się popełnić, fuga zamaskowała całkiem ładnie. Po tym zostało już tylko zmyć fugę z płytek i cieszyć się swoją pracą.

Glazura - po fugowaniu

Glazura - po fugowaniu


8 komentarzy on “Glazura na wannie samemu”

 1. 1 pol said at 18:27 on 16 kwietnia, 2013:

  lepiej się nie zabieraj za takie prace bo gdybyś miał się z tego utrzymywać to byś umarł z głodu.Zaś przynajmniej się przekonałeś że oszczędność się nie opłaca i lepiej pewne sprawy zlecić doświadczonej firmie

 2. 2 Daniel said at 21:43 on 29 maja, 2014:

  bez przesady kolego pol.
  zbieranie doświadczeń jest bezcenne.
  następnym razem będzie lepiej 🙂
  takie nierówności obserwuję w łaizenkach/wc po różnych firmach bądź sklepach. firmy, które kładą z podobną „dokładnością” płytki pewnie z głodu nie umierają. po co przepłacać i wynajmować firmę dla tego samego efektu.
  pozdrawiam

 3. 3 Wojciech said at 14:36 on 13 sierpnia, 2014:

  Popieram kol. Daniela. Zaczynałem od garażu, gdzie jest trochę metrów. Kupiłem przecinarkę. Kładąc kafelki bez pośpiechu można zrobić cuda, nie musi to być od razu 6+. Jest się niezależnym od „fachowców” – a i pieniądz się liczy. Teraz obudowuję wannę – stąd mój wpis. Pozdowienia

 4. 4 lidia said at 19:34 on 20 kwietnia, 2016:

  masakra, w zyciu nie chcialabym tak niechlujnego wykonania, druga polka niedopasowana do poziomu plytek i ta rewizja tak centralnie paskudnie na srodku, mozna bylo by ja mniejsza zrobic i w formacie plytki a nie taka krowia klapa…

 5. 5 proto said at 21:16 on 15 maja, 2016:

  Hej, fajna robota, fajnie, że samemu. Też olewam pseudo firmy wole się pomęczyć i zrobić samemu. Tak trzymaj.

 6. 6 Hana said at 21:58 on 1 sierpnia, 2016:

  Widać, że wpis i zdjęcia zamieszczał facet ;-). Ostatnie zdjęcie powinno byc z umyta podłogą i wanną, od razu łazienka lepiej by się prezentowała. A tak poza tym dobra robota. Podziwiam mężczyzn, którzy dbają o swój dom i robią wiele samodzielnie 🙂

 7. 7 Bartek said at 10:02 on 14 października, 2018:

  Super. Jesteś o krok do przodu ode mnie. Też mam do obudowania wannę i chce zrobić sam. Możesz być dumny że swojej pracy.

 8. 8 ja said at 16:26 on 15 maja, 2019:

  super wyszlo 🙂


Zostaw komentarz